Úvod

Charakteristika

História

Zostava skupiny

Účinkovanie

Zvukové ukážky

Kontakt

 

 

História skupiny

Táto najstaršia slovenská bluegrassová kapela sa utvárala v rokoch 1970 – 71. Založili ju gitarista, spevák a textár Jaro Nečesaný a banjista a spevák Braňo Blahovec (Buddha). Títo dvaja sú v kapele od jej vzniku až po dnešok. V rokoch 1970 - 71 sme sa dokázali úspešne vyrovnať s neduhmi a zlozvykmi vyplývajúcimi z nedostatočných znalostí bluegrassu. Šťastnou náhodou sme sa v roku 1970 dostali k originálnym bluegrassovým nahrávkam a k jednoduchej bluegrassovej škole hry na banjo od Johna Carba. Neskôr sme zohnali  Scruggsovu školu pre banjo a niekoľko magnetofónových pásiek a LP platní amerického bluegrassu.

Utváranie kapely Krok 1970 - Jaro Nečesaný, Braňo Blahovec

Jaro Nečesaný dokázal písať kvalitné slovenské texty (Aktuálne znenie textov nájdete na blogu http://barygrasstxt.blogspot.com/.) a do nôt zaznamenať vokály. Braňo za rok zvládol obstojne hru na banjo a trochu i spev, pridali sme mandolínu (Ľuboš Šupák) a basu (Maroš Šupák) a od roku 1972, kedy sme oficiálne ako kapela vznikli, začali sme hrávať na vtedajších akciách, hlavne na severnej Morave. V 70-tych a 80-tych rokoch existovalo viacero spontánnych akcií, kde vládla priateľská pohoda i zdravá rivalita medzi kapelami. Môžeme menovať niektoré z nich: Ponny express - Příbor, Dostavník - Valašské Meziříčí, Country blok - Rožnov pod Radhoštěm, Bluegrass festival - Ostrý, Country večer- Vyškov, Mandolin party - Dobratice pod Prašivou, Zpívající totém - Karviná, Dřevo a struny - Havířov atď. Skupina od svojho vzniku pôsobila dlhé roky pod hlavičkou Domu kultúry v Dubnici nad Váhom, ktorý jej ako zriaďovateľ v časoch hlbokej totality poskytoval pomerne slušné podmienky pre činnosť.

                                         

Krok - 1972, Marian Šupák, Ľuboš Šupák, Braňo Blahovec, Jaro Nečesaný (obidve fotky)

Výrazným úspechom bolo naše vystúpenie na vtedy snáď najvýznamnejšom bluegrassovom festivale Banjo Jamboree - Kopidlno, kde sme v roku 1980 vystúpili v tamojšej sokolovni ako úplne prvá slovenská bluegrassová kapela. Od českého publika sa nám dostalo vrelého aplauzu. Potom sme ešte absolvovali ďalšie dva ročníky – 81, 82, kedy sa už hralo vonku.

Krok LIVE - 1979, Marian Šupák, Jano Grznár, Jaro Nečesaný a Braňo Blahovec

Významným míľnikom skupiny Krok bola osobná návšteva jedného z najuznávanejších súčasných amerických muzikantov v bluegrasse a tradičnej írskej ľudovej hudbe - Johna McGanna - v roku 1989. Bolo to určitým spôsobom vyvrcholenie niekoľkoročnej poctivej práce v kapele počas éry komunistického režimu, ktorý nedovoľoval akýkoľvek styk so "západom" a zároveň spontánna reakcia na uvoľnenie vtedajšej politickej klímy. Výsledkom bolo priateľské stretnutie kapely s Johnom, ktoré bolo predovšetkým o hudbe. Záznam z jam session je zachytený na páske. Zaujímavosťou je, že Marošovi John priniesol z Ameriky Martin gitaru. Naoplátku John dostal fujaru vyrobenú Braňom a odniesol si so sebou množstvo nahrávok slovenskej ľudovej hudby. Priateľský vzťah medzi kapelou a americkým muzikantom ostal zachovaný až do jeho nečakanej smrti v roku 2012.

Krok - 1989, Marian Šupák, Braňo Blahovec, John McGann, Ľuboš Šupák, Jaro Nečesaný (skrytý)

90-te roky priniesli zmeny. Mnohé bluegrassové festivaly zanikli, vznikali nové a konečne sa trochu prebudilo aj Slovensko: Country trh - Handlová a veľmi príjemný festival Bluegrass večer - Horná Poruba, s veľmi spontánnou atmosférou, na ktorej sa dokonca podieľali  aj samotní obyvatelia Hornej Poruby. Tu si každý mohol hrať bluegrass v krčme a nikomu to nevadilo. Práve naopak, ľudia nám fandili. Do Poruby sme chodili veľmi radi a tak je tomu i dnes.

V roku 2012 sa členovia kapely Krok mali možnosť stretnúť s legendárnymi hudobníkmi Eddiem Adcockom a Tomom Grayom, ktorí v minulosti hrali v jednej z najznámejších bluegrassových skupín - The Country Gentlemen. Tom a Eddie so svojou manželkou Marthou v spomínanom roku boli hlavnou kapelou bluegrassového festivalu v Čáslavi, za čo si usporiadatelia zaslúžia ozaj pochvalu. Hral tam aj Krok a tak došlo v podstate k stretnutiu. A to nebolo len o slovách, ale aj o hraní, čo často prezradí o človeku oveľa viac. A skutočne bolo čo počúvať. Tí čo tam boli zrejme potvrdia moje slová.

Krok, Eddie Adcock s manželkou Marthou - 2012

Braňo Blahovec a Eddie Adcock (s Braňovým banjom) - 2012

Krok a Eddie Adcock - 2012